Uredništvo    4. september 2016
Kvalifikacije za SP 2108, 1. krog

Trpeli za klavrno točko

Slovenija se je z zadetkom Boštjana Cesarja v zadnjem napadu po peklenskih mukah dokopala do točke. Litva je že vodila z 2:0 in bila na koncu tista, ki lahko veliko bolj objokuje izgubljeno zmago.
Ventura: Opravičujem se Italij...
Štadion: LFF Stadium, Vilnius, Gledalcev: , Sodnik: Artur Dias (POR)
Litva: Ernestas Šetkus, Edvinas Girdvainis, Vaidas Slavickas, Georgas Freidgeimas, Egidijus Vaitkunas, Arturas Žulpa, Mantas Kuklis, Fiodor Černich (od 70. Mindaugas Grigaravičius), Arvydas Novikovas, Vykintas Slivka (od 79. Karolis Chvedukas), Nerijus Valskis (od 85. Deivydas Matulevičius).
Trener: Igoris Pankratjevas
Slovenija: Jan Oblak, Nejc Skubic, Bojan Jokič, Boštjan Cesar, Miral Samardžić, Benjamin Verbič (od 56. Milivoje Novakovič), Valter Birsa, Kevin Kampl, Rene Krhin, Roman Bezjak, Robert Berič.
Trener: Srečko Katanec
(foto: SPS)
Slovenska reprezentanca je kvalifikacije za uvrstitev na mundial v Rusiji začela pri 125. reprezentanci sveta in proti ekipi, s katero je že imela sveže in bridke izkušnje iz Stožic, kjer je v prejšnjem kvalifikacijskem ciklu proti njej iztržila le točko. Selektor Katanec je srečanje začel s precej ofenzivno zastavljeno enajsterico, iz katere pa je, domnevno zaradi težav s poškodbo, izpadel Josip Iličić.

Slovenija si je v deževni Litvi sicer pripravila več zaključnih strelov kot bi jih v prejšnjih kvalifikacijah zbrala na treh ali štirih tekmah skupaj, kljub temu pa remi proti ekipi, katere ime v evropskem reprezentančnem nogometu pomeni bore malo, nikakor ne more biti razlog za zadovoljstvo.

Slovenija je v peti minuti prvič pokazala nekaj ustvarjalnosti po lepi akciji Kevina Kampla, Valterja Birse in Roberta Berića, ki pa se ni končala z zaključnim strelom. Litovci so vrnili šest minut kasneje ko je po strelu Kuklysa prvič posredoval Jan Oblak, le nekaj trenutkov zatem pa je sledila velika napaka vratarja Atletica iz Madrida, ki pa je litovski napadalec Valskis ni znal izkoristiti. Litva je postajala vse hrabrejša, že v 18. minuti pa je sledila nova velika priložnost, ko je z glavo v Oblaka meril Fedor Černych. Tri minute kasneje je Valter Birsa zapretil z nevarnim strelom po tleh, še bližje pa je bil pet minut kasneje Benjamin Verbič, a je litovski vratar Šetkus njegov močan strel po sredini uspel ubraniti. V 28. Minuti je Valskis za las z glavo meril čez gol, nato pa so sledile črne minute, v katerih je Slovenija doživela pravi mali potop. V 32. minuti je Černych s fantastičnim strelom z razdalje premagal Oblaka, ki je bil za nekaj centimetrov prekratek. "Blackout" se je zavlekel še za dve minuti, ko je Slivka zdrvel mimo Boštjana Cesarja in Bojana Jokića, prodrl v kazenski prostor in z desne strani še enkrat premagal Oblaka, ki nocoj ni imel ravno najbolj blestečega večera.

Ob polčasu je Katanec v igro pričakovano poslal Josipa Iličića, ki je narekoval popolno ofenzivo Slovenije. Že v drugi minuti nadaljevanja je imel prav zvezdnik Fiorentine, ki je doslej v majici izbrane vrste dosegel vsega dva gola, veliko priložnost za zadetek, a se je Šetkus ponovno izkazal z obrambo. Iličić je veliko poizkušal s streli iz razdalje, tudi Litva pa ni pozabila na napad, kar je v 59. minuti dokazal Černych, ki je z volejem le za malo  zgrešil okvir vrat. Minuto kasneje je imela Litva po novem protinapadu preko Valskisa novo veliko priložnost za tretji zadetek, vnovič pa je zatajil Cesar, ki je ob poizkusu zaustavljanja zdrsnil v prazno.

V 65. minuti je s strelom po tleh vnovič poizkusil Birsa, sedem minut kasneje pa je nov strel na litovska vrata usmeril Iličić. Slovenija je priključek naposled ujela v  77. minuti, ko je Rene Krhin po predložku iz kota znižal na 1-2, šest minut kasneje pa je imela Slovenija na dlani izenačenje, a je Milivoje Novaković svojo slabo klubsko formo prenesel tudi v izbrano vrsto, saj je v svojem slogu zadnjih mesecih zapravil "zicer" po lepi podaji Birse. Minuto pred koncem rednega dela je Iličić za las zgrešil levo vratnico, v zadnjem napadu na tekmi pa je po natančnem predložku Iličića najvišje skočil Cesar in poskrbel za delitev točk, ki Sloveniji ne glede na okoliščine in razplet ne more biti v ponos.